Všechny aktuality

Výstava hub v Domě přírody Blaníku se setkala se zájmem veřejnosti

aktuality

2.11.2017

V závěru letošní vydařené houbařské sezóny připravili AOPK ČR – Správa CHKO Blaník a ČSOP Vlašim pro houbaře a milovníky hub o posledním říjnovém víkendu 9. ročník výstavy hub blanických lesů. Již podruhé se výstava konala v návštěvnickém středisku Dům přírody Blaníku u Kondrace.

Organizátorům i samotným návštěvníkům výstavy se podařilo nalézt 217 druhů nejrůznějších hub, z nichž některé patřily k vzácným. Největší pozornost návštěvníků přitahovaly zejména jedlé druhy hřibovitých hub – hřib smrkový, hřib kovář, kozák březový nebo krásně oranžově zbarvené exempláře křemenáče smrkového a osikového. Počasí konce října bylo příznivé pro bedly, které byly na výstavě zastoupeny jak jedlými druhy – bedlou vysokou, Konradovou nebo červenající, ale návštěvníci mohli vidět i jedovatou bedlu zahradní nebo drobnou jedovatou bedlu kaštanovou. Hojné dotazy návštěvníků směřovaly k čirůvkám, hlavně k tomu, jak bezpečně rozeznat jedlé druhy. Více druhy byly zastoupeny rovněž ryzce, holubinky, klouzci nebo helmovky a mezi drobnějšími houbami barevně vynikala jasně červeně zbarvená voskovka šarlatová.

Výstavu svým komentářem v sobotu 28. října obohatil mykolog Pavel Moran, který odpovídal na dotazy návštěvníků a určoval jimi přinesené exponáty. Příchozí se také dozvěděli, jak bezpečně poznávat některé méně známé, avšak výtečné druhy a jak je v kuchyni upravit. Součástí výstavy bylo promítání více než 400 fotografií hub Pavla Morana.

Výstava zůstala přístupná pro návštěvníky Domu přírody Blaníku až do neděle 29. října a celkem ji za dva dny zhlédlo přes nepříliš příznivé počasí 340 návštěvníků.

   

 

Autor: pořadatel
Kategorie: proběhlo
Projekt: ------