Všechny aktuality

„Ušaté jaro“

aktuality

3.05.2019

Jaro již tradičně patří v záchranných stanicích pro zvířata k velmi náročným obdobím. Je sezóna mláďat a počty pacientů tak rapidně narůstají. Kromě misek, obvazů a léků ošetřovatelé navíc berou do rukou také lahvičky s dudlíky či stříkačky naplněné mlékem. A směna jim mnohdy nekončí ani v nočních hodinách. Ve vlašimské stanici patřil duben především zajícům polním.

 

„V dubnu jsme přijali 15 jedinců zajíce polního, jednalo se především o mláďata, ale také o dospělé jedince, kteří se k nám dostali po srážce s autem. Velkou kuriozitou je dospělý zajíc, kterého pán srazil v Rakousku a dovezl ho až k nám. Tento zajíc je nadále u nás v léčení a doufáme, že tento příběh bude mít šťastný konec,“ informuje Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Zajíci jsou přirozeně velmi plachá zvířata. Jejich ošetřování tak není vůbec jednoduché a na úspěšnost léčby či umělého odchovu má velký vliv klid a minimalizace stresu. Při nálezu prokazatelně osiřelého či zraněného mláděte navíc ošetřovatelé radí jej zásadně nekrmit!

„Péče o zajíčky je velmi náročná a ne v každém případě má šťastný konec. Pokud už nastane situace, kdy mládě potřebuje lidskou pomoc, je nutné urychleně zavolat záchrannou stanici. Bez rady s odborníky ničím zajíčky nekrmit. Bohužel jsme teď měli případ, kdy lidé mládě několikrát nakrmili kravským mlékem a až poté nás kontaktovali. U zajíčka se druhý den vyskytl silný průjem, a i přes rychle zahájenou léčbu se ho nepodařilo zachránit,“ poukazuje paní Dittrichová.

Již řadu let probíhají informační kampaně upozorňující na problematiku zbytečného odchytu mláďat divokých zvířat, která bývají svými matkami přirozeně odkládána. Zejména pak srnčat a zajíčků. I tak se bohužel takovéto doslova únosy stále stávají. Není to však jediná příčina příjmů.

„Mláďata zajíčků jsou často přinesená psem, či kočkou. Je tedy více než nutné apelovat také na všechny chovatele, aby si v tomto období své domácí mazlíčky bedlivě střežili,“ upozorňuje mladá ochranářka.

Kromě výše uvedeného případu se mají ostatní mláďata ve vlašimské stanici čile k světu. Ačkoliv ještě není vyhráno, vše je zatím na velmi dobré cestě směřující k návratu do přírody. Držme jim tedy palce a při nálezu zajíčka v přírodě dobře zvažme, zda naši pomoc potřebuje. Pracovníci záchranných stanic vám v nejisté situaci telefonicky rádi poradí.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------