Rádi něco vyrábíte? Pěstujete bylinky nebo často brouzdáte po rozkvetlých lukách? Máte rádi přírodní kosmetiku, ale v obchodě je moc drahá? Pokud jste alespoň jednou odpověděli „ano“, je nepochybně na čase pustit se do domácích bylinkových mastiček!

Výroba domácí mastičky je určitě prvním krokem do neznámého světa domácí kosmetiky. Je to snadné, pokud máte naložené bylinky, tak i rychlé – a výsledkem budete určitě nadšení. Nejde jen o to si doma vyrobit něco levněji, ale především o to, že máte kontrolu nad výrobním procesem a váš výtvor bude podle vašeho vkusu a z kvalitních surovin. Takže, s chutí do toho! ?

Přípravná fáze: macerace bylinek

Ze všeho nejdřív si musíte připravit bylinky. Nejlepší jsou určitě ty z vlastní ze zahrádky, z truhlíku, nebo ty, které nasbíráte venku na lukách. Bylinky sušte vždy ve tmě na vzdušném místě, ideálně při pokojové teplotě. Pokud se vám do vlastního sběru nechce, můžete si sušené bylinky obstarat třeba ve formě sypaného bylinkového čaje v lékárně.

Jaké bylinky se hodí do mastiček?

 • Měsíček (květ) – zklidňuje a léčí, vhodný i na ekzémy a jizvy
 • Heřmánek (květ) – uklidňující a pročišťující účinky na pleť
 • Řebříček (květ) – čistí, stahuje a regeneruje pokožku
 • Levandule (květ) – kromě krásné vůně má i zklidňující účinky
 • Máta (nať) – ideální na mastnou pleť a pro boj s akné
 • Tymián (nať) – mastička z tymiánu pomáhá při rýmě nebo poštípání hmyzem

Po usušení je třeba bylinky naložit do oleje. Nasypte je do suché sklenice a zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené. Nejlepší je použít panenský olivový nebo slunečnicový olej. Sklenici s naloženými bylinkami umístěte do temna a nechte macerovat 4-5 týdnů. Během macerování můžete čas od času se sklenicí zakvrdlat, aby se léčivé látky lépe uvolnily do oleje. Po uplynutí doby macerace můžete obsah sklenice přecedit přes čajové sítko nebo plátýnko, aby v oleji nezůstaly kousky rostlin.

Vaření mastičky

Co budete potřebovat:

 • olej – bylinkový macerát (8 dílů váhově)
 • včelí vosk (2 díly)
 • volitelná přísada: přírodní esenciální olej
 • plecháček a lžíci
 • nádobku na hotovou mastičku

Do plecháčku nalijeme olej, přidáme příslušné množství včelího vosku a na mírném plameni za míchání lžící opatrně zahříváme, dokud se vosk nerozpustí. Důležité je zvolit si dobrý poměr oleje a vosku, abychom dosáhli požadované konzistence výsledné mastičky. Poměrem 8 dílů oleje:2 díly vosku dosáhneme středně tuhé mastičky. Jakmile je vosk rozpuštěný, vypneme plotýnku. V tuto chvíli můžeme podle libosti přidat i několik kapek přírodního esenciálního oleje, ale nebojte, mastička bude po bylinkách krásně vonět i bez něj. Ještě teplou směs pak nalijeme do připravené nízké sklenice nebo jiné nádobky, ve které chceme mastičku mít, a necháme zatuhnout. Mastičku nezapomeňte také vybavit popiskou se složením a datem výroby.

Jakmile mastička zatuhne, je připravena k použití. Tak vyzkoušejte sami a uvidíte, že za nějaký čas už jinou chtít nebudete ?