Autor: Eliška Kuťáková

Jablka, jablíčka! Není typičtějšího českého ovoce – a není hodnotnější součásti každodenního jídelníčku. Jak praví anglické přísloví „An apple a day, keeps the doctor away“ aneb sněz jablko denně a lékař se ti vyhne. Jablka totiž obsahují množství vitamínů, minerálů a vlákniny, jsou vhodné pro diabetiky, podporují trávení, činnost metabolismu a jsou blahodárná pro nervový systém. A protože podzim se blíží a s ním i úroda jablek, pojďme se podívat na to, jak se jimi zásobit a co vše z nich lze vyrobit. 23. září se ve Vlašimi můžete setkat s odborníky nejen na jablka na výstavě starých odrůd ovoce.

Kde je sehnat? Kdo nemá vlastní zahrádku nebo kamaráda s nadúrodou, nemusí si zoufat a hned vyrážet do supermarketu. V naší krajině je spousta jabloňových alejí, které nikdo nesklízí. S jejich vyhledáváním vám může pomoct třeba stránka www.naovoce.cz. Nebo se zkuste pozeptat místních farmářů – lokální je nejlepší volba. Český svaz ochránců přírody Vlašim se už dlouhá léta snaží, aby v podblanické krajině nechyběly aleje, včetně těch ovocných. Pokud vyrazíte třeba na kole na naučnou cyklotrasu Vlašimské aleje, můžete cestou kolem Skalkova ochutnávat třeba jablka nebo u Ovčin třešně.

Takové odrůdy jablek v obchodech většinou nenajdete. Aby staré odrůdy jablek, hrušek a dalšího ovoce úplně nezmizely, existují speciální sady starých ovocných odrůd. O jeden z nich se stará ČSOP Vlašim u Jetřichovic na Sedlecko – Prčicku.

23. září 2021 se můžete přijít podívat na výstavu jablek do Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim. Před výstavou (do 21. 9.) navíc můžete do ekocentra přinést vlastní jablka, ale třeba i hrušky (ideálně několik kusů z jednoho stromu), nechat si určit jejich odrůdu od pomologů a zařadit své ovoce do výstavy.

Pár tipů, co s nasbíranými jablky

Jak jablka uchovat čerstvá? Genialita jablek spočívá v jejich skvělé uskladnitelnosti. Podzimní úrodu si s dobrým sklepem a vhodnou odrůdou jablek (ne každá odrůda je vhodná k uskladnění!) můžete užívat až do prvních jahod následující rok. Jablka je třeba uskladňovat v chladu, takže je na podzim můžete umístit třeba na balkon, kde přikrytá dekou vydrží i slabší mrazíky. A když se vám náhodou začnou scvrkávat, upečte z nich štrůdl nebo je začněte jinak konzervovat.

Jak konzervovat? Sušené křížaly jsou skvělé samy o sobě či jako přísada do ranních vloček. Zavařené jablečné pyré si budete s chutí nosit do práce jako lehkou svačinku. Pyré se báječně hodí i jako surovina při vaření: dodá sladkokyselost omáčkám, které navíc i pěkně zahustí, a přidáním pyré do litých těst budou vaše moučníky lehké a vláčné.  Zajímavým zpracováním jablek je kvašení. Výroba domácího octa, kvašené limonády nebo cideru je snazší a rychlejší, než byste si mysleli. Inspirujte se třeba na stránkách www.zkvaseno.cz.