Autor: Eliška Kuťáková

Blíží se čas, kdy naše zahrádky vydají poslední zbytky úrody, odkvetou i pozdní astry a my se vrhneme do přípravy zahrady na zimu. Tradiční estét v nás velí – uklízet! Ostříhat vše staré, shrabat listí a spálit větve. Tolik práce, že? Věděli jste ale, že když tentokrát budete aspoň trochu líní a necháte za sebou něco málo promyšleného nepořádku, může se vám to v dobrém vrátit?  To zní skvěle, že?

Ach, to listí. Hrabání listí je pořádná makačka. Jakoby se tomu listí ani nechtělo být uklizené. A ono možná opravdu nechce. Spadané listí totiž plní v trávníku mnoho funkcí: hnojí ho, izoluje při zimních mrazech, poskytuje životní prostředí drobným živočichům a přispívá k rozvoji druhově bohatých luk. Když ho neshrabete do posledního lístečku, určitě to prospěje zdraví vašeho trávníku. Pokud se vám ale nelíbí představa zbytků tlejícího listí i na jaře, zkuste zvolit kompromis: nehrabejte příliš pečlivě a již shrabané listí kompostujte! Kompostem pak můžete zpětně pohnojit trávník, a dodat mu tak potřebné živiny.

Hromady všeho jsou nej! Ať už kompost ze shrabaného listí, nebo hromada větví, kamení, nebo všechno dohromady – ideální zimní úkryt pro zahradní pomocníky: ještěrky, žáby, ježky, lasičky nebo užovky. Všichni tihle tvorečci celou sezónu likvidují škůdce na naší zahradě, a tajně nám tak napomáhají k větší úrodě. A když jim nějakou tu hromadu „nepořádku“ za odměnu připravíte, ujistěte se, že je někde na klidném okraji zahrady a zároveň dobře přístupná (kompost v plastovém barelu určitě nebude nejlepší domeček).

Trávy a trvalky nestříhat. Před zimou můžete ostříhat pouze citlivější růže, ostatním trvalkám stařinu ponechte do jara. Nejen, že je ochrání před zimou a rostliny tak budou vitálnější, ale v suchých stvolech mohou navíc přirozeně přezimovat hmyzí opylovači. A vy nemusíte budovat hmyzí hotel, vaše zahrada je samý hmyzí bungalov! Stejnou funkci, jenom pro jiné obyvatele, plní i staré stromy a mrtvé dřevo.

Lenost bude odměněna! Zkoušíte nechávat trochu nepořádku poprvé? Pozorujte, co to s vaší zahradou udělá! Možná příští rok, možná až ten další, ale uvidíte, že u vás bude mnohem víc živo a zdrávo. A pokud u vás už někdo bydlí, s respektem a zpovzdálí ho pozorujte a uvidíte, jakou radost vám třeba taková neposedná ježčí rodinka přinese.