Český svaz ochránců přírody vyhlašuje i letošní jaro tradiční úklidovou akci Ukliďme svět. Na Podblanicku se můžete 26. 3. připojit třeba k tradičnímu úklidu Malého a Velkého Blaníku, který organizuje Dům přírody Blaníku.

Hlavní start akce je u návštěvnického střediska Dům přírody Blaníku Krasovice 19 v sobotu 17. 4. v 10h, uklízet je možno po celý den. V rámci kampaně si samozřejmě můžete vybrat i jiný organizovaný úklid. Kompletní nabídku najdete na stránkách www.uklidmesvet.cz.

O kampani ukliďme svět:

Historie kampaně Ukliďme svět sahá až do roku 1993, kdy se její organizace ujal Český svaz ochránců přírody a připojil se tak k mezinárodní iniciativě Clean up the world! ČSOP od té doby každoročně koordinuje pomoc a podporu dobrovolníků při likvidaci černých skládek a dalšího nepořádku. A právě na dobrovolnících celá akce stojí. Tak se pojďte zapojit i vy! Úklidové akce obvykle trvají pár hodin, ale jejich výsledky jsou skvělé!

Zorganizujte vlastní akci ve svém okolí

Válí se ve vašem oblíbeném lese odpadky? Všimli jste si zaneřáděných příkopů cestou z vaší obce? V rámci akce Ukliďme svět se můžete postarat o úklid přímo vašeho okolí – stačí se zaregistrovat jako organizátor. (V jarním termínu už registrace organizátorů skončila, ale můžete se jako organizátor zaměřit na podzimní termín v září). Organizace samotného úklidu není složitá a co všechno obnáší, se můžete podívat na stránky kampaně. A pokud chcete organizovat, ale nemáte nápad na lokalitu, není problém se inspirovat na mapě nepořádků a černých skládek na stránkách www.zmapujto.cz.

A co když 26. března nemůžu? Nevadí! Akce Ukliďme svět se odehrává nejen na jaře, ale i na podzim. Aktuality o této akci opět najdete na stránkách akce.

Další jarní úklidové akce v regionu

Těm z vás, kdo by měli zájem o trochu dobrodružnější jarní úklid přírody, všemi deseti doporučujeme akci Čistá řeka Sázava, kde můžete přispět k likvidaci nepořádku kolem břehů naší regionální řeky. A to nejen pěšky ze břehů, ale i přímo z vodní hladiny – z kánoí! Čistá řeka Sázava se uskuteční ve dnech 8.-10. dubna 2022 a více informací o ní najdete na webu www.cistarekasazava.cz. Podobnou akcí je každoroční Čištění Vltavy, které probíhá vždy v září a organizuje ho Sdružení pro Vltavu. A tak dál. Tak se pojďte do jarního úklidu zapojit i vy!

Kontakt na organizátora akce Ukliďme Blaník:

Milan Červenka, Dům přírody Blaníku, Krasovice 19, 258 01 Kondrac, e-mail: dumprirody@csop.cz, telefon: 731 538 008, www.dumprirody.cz/blanik