Autor: Eliška Kuťáková

Ačkoliv v drtivé většině případů, kdy na nás „TO“ přijde (a za „TO“ si můžete dosadit potřebu malou či velkou), bývá v dochozí vzdálenosti toaleta – není tomu tak vždy. Každý z nás byl už někdy v životě vystaven situaci, kdy s očima navrch hlavy vyhlížel příhodný keř a lovil po kapsách papírové kapesníčky. Na rozdíl od toalety ale člověk v křoví nespláchne, a tak hrozí, že jeho pobytové stopy zůstanou na odiv dalším kolemjdoucím. V této Ekoradě proto najdete pár praktických tipů, jak na „TO“ .

  • Vybírej dobře. Výběr místa je klíčový, a to nejen proto, aby měl člověk svoje soukromí. Ulevovat bychom si určitě neměli např. na veřejných prostranstvích, v blízkosti vodních zdrojů nebo ve zvláště chráněných územích. Kromě estetického hlediska je totiž také třeba myslet na to, že náš „odpad“ je potenciálním zdrojem infekcí a také funguje jako hnojivo. Časté „odskakování si“ turistů podél horských turistických tras na některých místech v ČR ohrožuje původní rostlinná společenstva, která nedokážou odolat takové intenzitě hnojení a pomalu degradují. Na většině míst ale funguje pravidlo „aspoň dvacet kroků od cesty a je to v pořádku“.
  • Buď jako kočička. Místečko už máme a co teď? Vykopat jamku! Opravdu to nezabere tolik času a průměrně zručnému člověku k tomu bohatě stačí klacík, větší kámen nebo pata turistické obuvi (ačkoliv dnes už můžete pořídit skládací turistické lopatky vyvinuté právě za tímto účelem!). Vykonání potřeby do jamky velmi zefektivní konečné maskování našich stop, ale i rozklad našeho produktu. Jako kočička.
  • Vlhčený ubrousek je zloun! Ne všichni z nás ovládají mistrné použití přírodních materiálů jako list z lopuchu. Obecně platí, že co můžeme vhodit do toalety, můžeme zakopat i v přírodě a všechno se za čas rozloží (tedy toaletní papír nebo papírové kapesníčky, ubrousky či utěrky). Zde je ale třeba varovat před vlhčenými ubrousky, které jsou většinou vyrobené z polyetylenu (tedy plast) a dalších složek, a použité vždy patří do směsného odpadu. Stejně tak nikdy v přírodě nenecháváme použité pleny nebo hygienické vložky.
  • Pro opatrné fajnšmekry. V chladných podmínkách, kde je rozklad čehokoliv velmi pomalý (hory, severské oblasti – anebo naše zima) se vyplatí nosit s sebou taky zapalovač a použité papírové propriety opatrně spálit. Vždy se ale před odchodem musíme přesvědčit, že i poslední plamínek vyhasnul.
  • Finální kočičí opatrnost. Po vykonání všeho potřebného už zbývá jen opatrně zakopat jamku a přikrýt ji třeba pár větvičkami. Kvalitně odvedená maskovací práce bude k prospěchu nejen půdním rozkladačům, ale také náhodným kolemjdoucím. Aneb stop ubrouskům v lese na každém kroku!