Všechny aktuality

XIX. ročník Středočeské pedagogické konference EVVO je za námi

aktuality

19.11.2019

Podblanické ekocentrum ve Vlašimi hostilo již po devatenácté pedagogy na Středočeské krajské konferenci k environmentální výchově. Konference proběhla 14. listopadu 2019, v sídle ČSOP Vlašim a zúčstnilo se jí téměř šedesát učitelů z bezmála padesáti škol.

 

V úvodní části pozdravila účastníky konference Simona Jandurová jménem Středočeského kraje, který akci tradičně podpořil finančně. V úvodním bloku pak prezentovaly své aktivity Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Jitky Burianové, Člověk v tísni prostřednictvím Evy Lukášové a EduIN prostřednictvím Mirka Hřebeckého. Uvedené organizace nabízely převážně projekty, do kterých se školy mohou zapojit, jako například Dost bylo plastu (MŽP), Jeden svět na školách (Člověk v tísni) či Rodiče vítáni (EduIN).

Oproti minulým ročníkům konference byla do programu zařazena průřezová pedagogická témata užitečná bez rozdílu aprobace a stupně škol. Šlo o dílny Pozitivní motivace a její role při učení (Mirek Hřebecký) a Příběh, jako cesta k rozvoji komunikačních dovedností (Markéta Holá). Další novinkou bylo naopak specifické využití environmentální výchovy v přirodovědných předmětech v dílně Environmentální výchova v chemii a fyzice (Martina Fialková, Pavel Jakubův).

Inspiraci pro polytechnickou výchovu v MŠ dostali účastníci v náhradním programu místo původně plánované dílny drátkování, která se z důvodu nemoci lektorky nekonala. Tito účastníci získali četné zdroje námětů pro rozvoj šikovnosti malých dětí. Vyzkoušeli si vyrábění hmyziště (náhradní útočiště pro hmyz v zahradě) a práci s ovčí vlnou při plstění suchou cestou.

Ohlasy účastníků konference po jejím skončení byly povzbudivé (citujeme z hodnotících dotazníků): „Moc děkuji všem organizátorům a lektorům za připravenost a nápaditost.“ či „Jsem tu poprvé a líbí se mi, jak to děláte.“

Celkově velmi pozitivní hodnocení účastníky konference dává příslib úspěšného pokračování akce i v příštím jubilejním (20.) ročníku.

 

Autor: Roman Andres

Autor: pořadatel
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Středočeský kraj
Středočeský kraj