Všechny aktuality

S odborníkem nejen o dálnici a starých zatopených mostech

aktuality

4.02.2020

Dnešní dálnice D1 vede nedaleko Vodního domu a křižuje vodní nádrž Švihov. Velká část návštěvníků, která do Vodního domu zavítá, přijíždí právě po této dálnici. Jen málo z nich však zná její historii. To jim přiblíží právě připravovaná výstava.  „Připomenuty budou první představy budování dálnice, plány a projekty a stavba dálničních mostů. Jeden z mostů bude prezentován modelem zapůjčeným z Národního technického muzea,“ uvedla Veronika Dušková, lektorka Vodního domu. Vernisáž bude zahájena přednáškou ve 14:00 a nebude chybět ani drobné občerstvení.

Návštěvníci se dozví nejen o staré dálnici a jejich mostech, ale ti, kteří jsou již přihlášení budou mít také příležitost, se na staré mosty podívat. V 10:00 bude pro přihlášené začínat exkurze na staré dálniční mosty s odborníkem panem Tomášem Jandou. Ti, kdo se nestihli na exkurzi přihlásit nemusí klesat na mysli, protože ve 14:00 bude program pokračovat přednáškou na téma „Železobetonové obloukové mosty jako symboly výstavby dálnice v letech 1939 – 1950“. Přednášet bude rovněž pan Janda. Dozvíte se informace o nově objevených materiálech k opuštěnému úseku dálnice v okolí Borovska - plány odpočívky, uvidíte geometrické plány, historické fotografie a další.

Autorem výstavy a průvodcem vernisáží bude dálniční historik pan Tomáš Janda. Výstava byla zapůjčena z Muzea silnic ve Vikýřovicích. Ke zhlédnutí bude ve Vodním domě 1. - 31. 3. 2020. Kapacita exkurze k vernisáži výstavy je v tuto chvíli naplněna. Během roku bude Vodní dům vypisovat další termíny na svých webových stránkách www.vodni-dum.cz. Více informací zájemci naleznou na webových stránkách www.vodni-dum.cz nebo na e-mailu vodnidum@csop.cz.

 

Veronika Dušková

Kontakt: Veronika.duskova@csop.cz, 602 665 409

 

 

Autor: Mgr. Kateřina Zemanová, DiS.
Kategorie: připravujeme
Projekt: Středočeský kraj
Středočeský kraj