/ Český svaz ochránců přírody Vlašim
Všechny aktuality

Prázdninová fotosoutěž

aktuality

10.07.2020

Většina z obyvatel našeho venkova má na zahradě nějaké ovocné stromy. Dnes je těžko uvěřit, jakého věku se dožily některé stromy vysazené před stovkami let na návsích nebo před štíty stavení. Pod jejich korunami prošly životy mnoha lidských generací. Přežily vichřice, silné mrazy, období sucha i povodně. Kmeny mají často duté nebo poničené od zásahu blesků. Na staré stromy je vázaný život mnohých užitečných živočichů, kteří se vzhledem ke stavu našich lesů nuceně přesouvají do zámeckých parků, starých sadů, stromořadí kolem silnic, na rybniční hráze nebo do enkláv městské zeleně. I tyto poslední výspy však berou za své vinou převažující praxe v nakládání s nelesní zelení. Mrtvé stromy, doupné stromy a stromová torza se staly vzácným prostředím.

Český svaz ochránců přírody Vlašim se proto snaží o uchování starých stromů kolem nás, v parcích, krajině i na soukromých zahradách. K tomu bychom chtěli inspirovat co nejvíce lidí a ukázat krásu těchto pamětníků naší společné novější i vzdálenější historie.

Proto ČSOP Vlašim vyhlašuje v rámci projektu pro zachování starého dřeva v krajině fotosoutěž, ve které můžete i vy sdílet svůj pohled na staré stromy ve svém okolí a tím podpořit toto cennou součást naši krajiny. Vítězné snímky budou zařazené do putovní výstavy, proto neváhejte, foťte, a soutěžte! více na http://ekorada.cz/fotosoutez

Autor: Tomáš Potfaj
Kategorie: soutěž
Projekt: MŽP
MŽP