/ Český svaz ochránců přírody Vlašim
Všechny aktuality

Nové regionální produkty z Kraje blanických rytířů poznávali z autobusu

aktuality

20.07.2020

V neděli 19. 7. 2020 uspořádal Český svaz ochránců přírody Vlašim „Cesta za lokálními produkty“ za účelem poznat nové držitele značky “KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt”. 38 účastníků přivítali v Experimentální zahradě pod Blaníkem, v Rodinném pivovaru Švihov a na farmě Vilímovský v Trhovém Štěpánově.

První zastávka proběhla v Karhuli v Experimentální zahradě pod Blaníkem, kde její zakladatelé paní Karolína Josková a pan Dan Navrátil provedli účastníky bylinnou zahradou „našich babiček“, povyprávěli o jednotlivých druzích bylin a případně poradili se zdravotními problémy na základě vlastních zkušeností. U sebe doma pak uvařili několik druhů čajů z jejich 100% přírodních bylinných směsí, které mají nově certifikát BIO. Dále bylo možné otestovat první řadu kosmetiky s možností jejího nákupu. Poté vedla cesta do Němčic, kde své brány otevřel Rodinný pivovar Švihov, který i přes zpoždění stavebních prací v důsledku koronavirové pandemie účastníky exkurze vřele přivítal a pohostil chmelovou limonádou. Od zakladatelky a tvůrčí duše pivovaru Anny van der Weerden se účastníci dozvěděli o rozdílech mezi českými a holandskými pivy. Následovala prohlídka pivovaru. Poslední zastávkou programu byla Farma Vilímovský v Trhovém Štěpánově, kde pan majitel Václav Vilímovský s manželkou a pomocníky připravili příjemné zázemí a luxusní menu. Účastníci ochutnali kuře s hráškem, kachnu s grilovaným zelím a mnoho dalších dobrot. K tomu všemu bylo možné zakousnout karbovaný chléb společnosti Benea s.r.o., který též nese značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt. Všem zúčastněným producentům patří velký dík.

V současné době může značku „KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt“ používat již přes třicet certifikovaných výrobků a služeb.  Aby mohl žadatel značku získat, musí jeho výrobek nebo zařízení splňovat předepsaná kritéria. K nim patří zejména jasná vazba na region a jeho tradici, dále kvalita a ohled na životní prostředí.

Další kolo poznávání této regionální značky proběhne na podzim roku 2020.

Eva Albertová

(tel. 737 022 126, produkty@csop.cz)

Foto: Jana Špačková ke stažení zde

Doplňující informace:

Značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® uděluje Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Asociací regionálních značek, turistickou oblastí Kraj blanických rytířů, MAS Posázaví, MAS Voticko a CHKO Blaník. O značku mohou požádat velké i malé firmy, živnostníci a dokonce i fyzické osoby nepodnikající. Tato značka garantuje zejména místní původ výrobku, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Kromě výrobků je značka udělována také stravovacím a ubytovacím službám se vztahem k regionu a jeho tradicím a nově též zážitkům.

Tuto akci podpořil Středočeský kraj. 

Autor: pořadatel
Kategorie: proběhlo
Projekt: Regionální značka
Regionální značka