Všechny aktuality

Permoník Ruda zve dospělé i dětské návštěvníky na novou naučnou stezku Zlatodůl Roudný

aktuality

9.07.2013

V prostoru bývalého zlatodolu Roudný nedaleko Louňovic pod Blaníkem bude v sobotu 13. 7. 2013 otevřena nová naučná stezka, která bude návštěvníkům přibližovat historii tohoto svého času významného zlatodolu. Tuto naučnou stezku vybudoval Český svaz ochránců přírody Vlašim za finanční podpory Programu rozvoje venkova. U příležitosti otevření bude na části stezky připraven program pro děti.

Na místě bývalého zlatodolu Roudný vznikla první technická naučná stezku na Podblanicku. Její trasa, o celkové délce cca 4,5 km, prochází nejvýznamnějšími částmi této unikátní památky. Na 15 informačních tabulích, které jsou umístěny na stojanech ve tvaru těžební výdřevy, takže imitují vstup do štoly, se mohou návštěvníci seznámit s historií a fungováním zlatodolu od dob středověku až po 50. léta 20. století kdy proběhly poslední průzkumné práce na tomto ložisku.  Těchto 15 zastavení je doplněno dalšími deseti panely s historickými fotografiemi umístěnými na místo, odkud byly před lety vyfotografovány. Návštěvník tak může porovnat současný stav s fotografií starou i přes 100 let.
Stezka je zajímavá i pro děti. Na osmi dětských panelech seznámí malé návštěvníky s těžbou zlata permoník Ruda. Na stezce jsou umístěna i 3 interaktivní zastavení určená především pro děti.
„Doufám, že tato nová a netradiční naučná stezka, založená hlavně na historických fotografiích, zaujme mnoho návštěvníků a přiblíží tuto doposud opomíjenou památku široké veřejnosti,“ řekl Ing. Pavel Jakubův z Českého svazu ochránců přírody Vlašim, realizátor stezky.
 
Slavnostní otevření naučné stezky se uskuteční v sobotu 13. 7. 2013 v 10 h. Zájemce, kteří dorazí na zahájení, provede po stezce Ing. Václav Zemek, autor publikací Zlatodůl Roudný a Historie hornictví na Podblanicku. Dětem je určena permonická stezka s úkoly o zlatě a zlatodolu, na kterou se mohou vydat od 10 do 12h. Trasa vede členitým terénem nevhodným pro kola a kočárky.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: