K symbolům posledního dne v roce patří kromě šampaňského, bujarých oslav a novoročních předsevzetí také půlnoční ohňostroje. Než ale před Silvestrem vyrazíme zásobit i vlastní domácnost nějakou tou zábavní pyrotechnikou, pojďme se společně podívat na její temnou stránku…

5 negativ zábavní pyrotechniky

  1. Ohrožují živočichy. Kdo má doma psa, ví o tom svoje. Divoce žijící zvířata jsou však pyrotechnikou ohrožena ještě více. Mohou se přímo zranit při útěku před světly a výbuchy (velmi časté jsou nárazy dezorientovaných ptáků do překážek či kolize vyplašené divoké zvěře s auty). Sám stres a desítky minut strávené v panickém útěku zvířatům navíc vyčerpávají v zimě tak vzácnou energii.
  2. Obsahují nebezpečnou chemii. Perchloráty, látky způsobující mj. sníženou funkci štítné žlázy u člověka, jsou nacházeny ve vysokých koncentracích jak pod továrnami na výrobu pyrotechniky, tak ve vodě a půdě v blízkosti odpalovaných ohňostrojů. Rachejtle ale obsahují celý koktejl chemikálií, jmenujme třeba kovy (i ty těžké), které zajišťují krásnou barevnost vybuchujících světel – a po dopadu kontaminují vodu či půdu.
  3. Mohou zraňovat a zapalovat. I při manipulaci zkušenou osobou může dojít k popálení osob či zapálení majetku. Lidem hrozí kromě přímých popálenin i poškození sluchu či dýchacích cest.
  4. V okolí po nich zůstává odpad. To, co do vzduchu vyletí, musí taky někam spadnout. Zbytky po rachejtlích jsou odpadem nejen fyzickým, ale i chemickým, a jako takové znečišťují své okolí a představují riziko pro zvířata nebo děti.
  5. Jsou drahé. Během pár minut v domácím zahradním ohňostroji vyhoří 1500 – 6000 Kč. Za městské ohňostroje jsou to pak statisíce Kč (Praha 2018: 1,7 mil Kč). Představme si, na co jiného, trvalejšího, by se daly tyto prostředky využít.

Co s tím? Nejlépe samozřejmě začít u sebe a pyrotechniku nekupovat. Důležitým krokem je omezení používání zábavní pyrotechniky místní vyhláškou (např. povolení ohňostrojů jen na některých místech či pouze na Silvestra). Pokud ji vaše město ještě nemá, iniciujte její zavedení. Pomoci můžete ale i šířením informací – většina z nás ani neví, že by ohňostroje měly odvrácenou stranu. Přidejte se třeba k facebookové události „Tichý Silvestr“ od ČSOP Vlašim a pozvěte všechny své přátele.

A co když se mi ohňostroje líbí natolik, že se jich vzdát nechci? Pokud bez světel nemůžete žít, volte raději alternativy ohňostrojů. Pro města připadá v úvahu videomapping, laserové show nebo světelná vystoupení s použitím dronů. Z ohňostrojů se jako nejméně závadné jeví tiché ohňostroje (někdy nazývané barokní či pozemní). A pokud se ve vašem okolí nějaký organizovaný ohňostroj koná, běžte se raději podívat na něj, než odpalovat svůj vlastní.