Patříte mezi ty, kterým Nový rok vlil novou krev do žil? A novou motivaci? A pocit, že se dá začít znovu (a lépe)? No, i kdyby ne, tak se možná rádi inspirujete k drobným změnám, které prospějí vám i přírodě ?

V posledních měsících je klimatická změna a ochrana přírody s ní spojená tématem skloňovanějším než kdy dřív. Ale taky vás už štve ta vyhrocená a nekonstruktivní debata mezi těmi, kdo jsou zoufalí a těmi, kdo popírají zjevné? Co kdybychom místo dohadování se udělali něco efektivnějšího? Něco, co bude mít výsledek. Pevně věřím, že když každý z nás alespoň trochu pozmění svůj život, výsledky to přinese. A co konkrétně můžete dělat každý den či týden, třeba v rámci předsevzetí, máte tady:

 1. Doprava a cestování. Jestli myslíte, že vám tu teď budu psát o tom, jak už nikdy nemáte jet na dovolenou, tak to se pletete. Kdokoliv si ale zkusil spočítat uhlíkovou stopu, koukal jak zjara na to, jak velkou část emisí doprava tvoří (mimochodem, kalkulačku si opravdu spočítejte, třeba na www.uhlikovastopa.cz). Snížit vlastní spotřebu (a ušetřit tak i peníze), je snazší, než si myslíte. Zkuste se třeba domluvit s kolegou na společné dojíždění do práce. Jezděte vlakem. Jezděte na kole. Choďte pěšky. Nechte svoje děti chodit pěšky. Každý kilometr se počítá. Fakt.
 2. Energie. V našich zeměpisných šířkách je to hlavně o topení. Zapomněli jsme doma v zimě nosit svetr a topíme na letní teploty. Věděli jste, že před padesáti lety byla pokojová teplota v zimě běžně 14 °C (Velká Británie)? A že bychom nyní měli vytápět na 20 °C, ale v ložnici třeba na 17 °C? Tak zkuste snížit pokojovou teplotu o stupeň o dva a uvidíte. Oblíkněte si svetr. Větrejte efektivně. Kromě úspory fosilních paliv a snížení emisí CO2 se vám zlepší imunita, ušetříte a prý i zhubnete! ?
 3. Voda. Šetřete s ní: dejte si na kohoutek perlátor a na WC splachovač umožňující splachování malým objemem vody. Chraňte jí: používejte šetrné čistící prostředky a nevylévejte do odpadu nic, co tam nepatří (tuk ze smažení, nebezpečné chemikálie apod).
 4. Jídlo. Jídla se týkají mnohá novoroční předsevzetí. Světu určitě prospěje, když:
  • nebudete jídlem plýtvat (kupovat jen to, co spotřebujete, a nic zbytečně nevyhazovat)
  • zařadíte některý den či dny v týdnu bezmasé (živočišná produkce spotřebuje mnohem více zdrojů než rostlinná)
  • Budete kupovat lokálně vyprodukované potraviny (zase ta náročná doprava)
 5. Aktivní změny. Jsou nejvíc uspokojivé! Upravte svoji zahrádku tak, aby ožila (nesekejte nakrátko, nechte občas někde trochu listí nebo větví, zasaďte kvetoucí rostliny pro motýly a plodící keře pro ptáky). Sázejte stromky v krajině. Zapojte se někde jako dobrovolník. Mluvte o tom, co pro ochranu přírody děláte, s vaší rodinou a přáteli a inspirujte je. Nebo pravidelně přispívejte některé ekologické organizaci, která udělá nějakou tu práci pro přírodu za vás.

A hlavně nezapomeňte: pokud se rozhodnete něco ve svém životě měnit, vyberte si to, co má smysl a významný dopad (např. přestat kupovat ta proklínaná plastová brčka je jistě dobré, ale poměrně málo důležité). A hlavně si vyberte tak, abyste mohli žít spokojeně a inspirovali tím i ostatní, protože to dokážeme jedině spolu ?