Autor: Eliška Kuťáková

Na tom, že knihy nejsou jen tak obyčejné věci, se shodnou i zarputilí nečtenáři. V pevných deskách, na zcela obyčejném papíře ukrývají příběhy, myšlenky a vědomosti. Mohou nás inspirovat, pobavit, poučit. Ale někdy, pokud se nám do rukou dostane kniha ne zcela podle našeho gusta – či pokud ji už známe od začátku do konce – nás může i nudit, nebo se nám omrzet. Co pak s takovou knihou? Nemohla by putovat k někomu, ke komu promluví, koho inspiruje a pobaví?

Určitě mohla! A způsobů, jak knihu k jejímu novému a šťastnému majiteli doručit, je hned několik. A záleží jen na nás, jaká cesta nám bude příjemnější a bude nám dávat větší smysl:

  • Knihu prodám. Výborně, nejenže mě bude hřát pocit spokojenosti, že dávám knize novou šanci, ještě si přijdu na pár korun. Knihu mohu osobně odnést do antikvariátu, nebo ji prodat přes internet. Inzerovat ji pak můžu ledaskde, ale určitě lepší volbou bude nějaká ze specializovaných stránek jako Trh knih (www.trhknih.cz), nebo zprostředkovatelé, kteří knihy na svých stránkách vystaví za nás, jako Re-knihy (www.reknihy.cz) nebo Knihobot (www.knihobot.cz).
  • Knihu odnesu do domova pro seniory. Nebo do dětského domova. V řadě sociálních zařízeních či nemocničních knihovnách budou za naše knížky vděční.
  • Knihu daruji knihovně. Mnohé knihovny (městské, školní, farní, …) se rády ujmou našich knih. Ovšem pozor, je vhodné si napřed předání knih domluvit, nebo si jinak ověřit, že knihovna může/chce knihy přijmout. Některé městské knihovny darování nebo výměny knih mezi lidmi dokonce zprostředkovávají, například Městská knihovna v Praze pomocí odběrných boxů „Dejme knihám další šanci“ nebo regálů „Čtenáři čtenářům“ (více informací na www.mlp.cz).

  • Knihu umístím do knihobudky. Knihobudky, veřejné knihovničky, biblioboxy… Míst k bezplatnému sdílení knih mezi lidmi v posledních letech přibývá a nějaké takové může být blíž, než si myslíme. Mohou mít podobu zastřešené poličky, skříně, regálu na zastávce, či se nacházet v přestavěné telefonní budce. Většina z nich je zaregistrovaná na webu www.knihobudka.cz, kde si tu nejbližší můžeme vyhledat i na mapě. Pravidla zde jsou jednoduchá: knihy můžeme přinášet, vypůjčovat si i brát, a to zcela dle libosti, jen s ohledem na ostatní uživatele knihovniček. Při darování námi nepotřebných knih tak můžeme narazit i na něco, co nám samotným udělá radost.
  • Knihu daruji na dobrou věc. Jednou takovou možností je třeba antikvariát ČSOP Vlašim. Mám-li doma nepotřebné knihy s tématikou ochrany přírody, naučnou literaturu o přírodě nebo publikace týkající se přírodního a kulturního dědictví, v ČSOP Vlašim budou po předchozí domluvě přijaty s velkou radostí a zisk z jejich prodeje podpoří činnost ČSOP Vlašim.

Jedno čínské přísloví říká: „Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého.“
A z toho logicky vyplývá, že sdílíme-li knihu s někým dalším, dáváme i jemu poznat svého dobrého přítele. Tak šiřme tuto přátelskou radost a dopřejme knihám nekonečný život v dalších rukou!