TERÉNNÍ ODBORNÁ EXKURZE PRO LESNÍ HOSPODÁŘE, VLASTNÍKY LESŮ A DALŠÍ ZÁJEMCE
ŠETRNÉ HOSPODAŘENÍ V LESÍCH PODBLANICKA A POSÁZAVÍ
Ekologické lesnictví v praxi; Obnova lesů na Blaníku po kůrovci; Péče o podmáčené smrčiny – návrat vody do lesa
17. – 18. 9. 2025, Posázaví, Podblanicko
lesníky Ing. Petrem Kjučukovem, PhD., Ing. Václavem Kosem a Ing. Martinem Tulachem navštívíme lesy ve středním Posázaví a na Podblanicku:
- Demonstrační objekt nepasečného hospodaření – Samechov, ekologické lesnictví
- Specifika hospodaření v CHKO Blaník, obnova kalamitních holin, ponechávání mrtvého dřeva
- Jizbice – revitalizace odvodnění a variabilní probírky v podmáčené smrčině s rašeliníkem
Navštívíme demonstrační objekt LČR s.p., Samechov, kde je rozvíjeno tzv. ekologické lesnictví, založené na přirozené dynamice (režimu přirozených disturbancích) středoevropských bučin. Uvidíme variabilitu hospodaření, pro nějž je modelem příroda, včetně managementu mrtvého dřeva. Navštívíme též NPR Ve Studeném.
Uvidíte lesní komplex Velkého a Malého Blaníku, který je od roku 2015 opět majetkem Arcibiskupství pražského a je spravován prostřednictvím společnost AP lesnická s.r.o. Oba Blaníky byly výrazně postiženy kůrovcovou kalamitou, která měla za následek vznik velkých kalamitních holin. Na několika ukázkách uvidíte specifika lesnického hospodaření v CHKO Blaník, strategie obnovy velkých kalamitních holin, kde byl nechán velký prostor pro práci přírody, první výchovné zásahy v březových porostech s různou intenzitou, intenzivní úrovňové probírky ve smrkových porostech, aktivní managment se zvěří v režijní honitbě Blaník.
Na Jizbici navštívíme smrkové monokultury poškozené zvěří, dotčené odvodněním a kalamitami. Cílem je zde revitalizace vodního režimu a variabilní (strukturující) probírky pro zvýšení odolnosti a diverzity lesa, včetně obnovy podmáčené smrčiny s rašeliníkem. V okolí si prohlédneme obnovu kalamitních holin, kdy je kladen důraz na využití přirozené obnovy všech druhů dřevin a na druhovou pestrost následných porostů.
PRO KOHO JE AKCE URČENA
Exkurze je vhodná zejména pro ty, kdo hospodaří na menších soukromých a obecních lesích, ať už s přechodem na nepasečné hospodaření mají zkušenosti nebo o něm teprve uvažují.
PROGRAM (drobné změny vyhrazeny, přesný program obdrží účastníci před akcí)
úterý 17.9. 2025 – Samechov
09:30 – 10:00 sraz účastníků u sjezdu ze silnice 110 (GPS 49.8463647N, 14.8597092E), příjezd od exitu D1 34 nebo od města Sázava, místo srazu viz mapka níže.
10:00 – 16:00 Exkurze na lokalitě Samechov a Studený, pod vedením Ing. Petra Kjučukova, PhD.,
17:00 – 18:30 ubytování ve Spolkovém domě ve Vlašimi, večeře
18:30 – 19:30 přednáška Ing. Petra Kjučukova na téma ekologické lesnictví
19:30 neformální program, diskuze a kuloáry
středa 18.9. 2025 – Velký a Malý Blaník, Jizbický les
08:45 – 9:00 sraz účastníků na parkovišti pod Velkým Blaníkem (49.6371067N, 14.8624933E), místo srazu viz mapka níže.
09:00 – 12:00 exkurze na lokalitu Velký a Malý Blaník pod vedením Ing. Václava Kosa
12:00 – 12:30 přejezd na lokalitu Jizbice
12:30 – 15:00 exkurze na lokalitu Jizbice pod vedením Ing. Martina Tulacha
O LEKTORECH
Ing. Petr Kjučukov, Ph.D. : absolvent Fakulty lesnické a dřevařské, ČZU v Praze, obor lesní inženýrství; titul Ph.D. získal na téže fakultě, obor pěstování lesa, a to na Katedře ekologie lesa, s níž dlouhodobě spolupracuje. Zabývá se konceptem ekologického lesnictví a ochranou lesní biodiverzity. Člen sdružení Pro Silva Bohemica. Působí ve státním podniku LČR na LZ Konopiště jako technický pracovník se specializací na ochranu přírody a správu majetku. Je iniciátorem demonstračního objektu LČR a Pro Silva – Samechov, zaměřeného na ekologické lesnictví.
Ing. Václav Kos: vystudoval lesnickou fakultu v Brně. Po studiu nastoupil a 4 roky působil jako lesník u Vojenských lesů a statků v Doupovských horách, kde získal zkušenosti s kalamitními holinami a profesionální myslivostí. Od roku 2015 je zaměstnán u Arcibiskupství pražského, nejdříve na pozici hajný a od roku 2018 jak vedoucí polesí Vysočina. V této funkci absolvovat celý průběh kůrovcové kalamity, kdy byla odlesněna téměř polovina polesí. V současné době se věnuje obnově kalamitních holin přírodě blízkým způsobem, rozpracování a přeměně zbývajících smrkových porostů.
Ing. Martin Tulach: vystudoval lesnickou fakultu v Praze. Do roku 2019 pracoval jako zástupce lesního správce na lesní správě Kácov. Od roku 2020 je vedoucím polesí Vlašim na lesním závodě Konopiště.
DOPRAVA
První den bude sraz účastníků na parkovišti cca 2,5 km od sjezdu na 34 km D1. GPS: 49.8463647N, 14.8597092E
Druhý den je sraz účastníků na parkovišti pod Velkým Blaníkem. GPS: 49.6371067N, 14.8624933E
Účastníky, kteří přijedou na akci hromadnou dopravou, přepravíme. Je možno přijet např. do Benešova nebo do Vlašimi. Odvoz je třeba domluvit předem.
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Ubytování se snídaní v 2-4 lůžkových pokojích ve Spolkovém domě ve Vlašimi, Palackého náměstí 65, 258 01 Vlašim.
Večeře a přednáškový prostor – Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264.
Obědvat budeme během exkurze, účastníci obdrží studený oběd s sebou (bageta, sendvič). Nápoje na cestu si každý zajišťuje sám.
PŘIHLÁŠKY A PLATBA
Přihlašování probíhá pomocí on-line formuláře do 5.9. 2025. Před akcí obdrží účastníci podrobné instrukce. Je možné se přihlásit jen na jeden ze dvou dnů exkurze, ale v případě velkého zájmu budou mít přednost přihlášení na oba dny.
Účastnický poplatek ve výši 600 Kč včetně DPH za oba dny dohromady nebo 300 Kč za jeden den za osobu se hradí na základě faktury, kterou vám zašleme. Poplatek je jednotný bez ohledu na ubytování či stravování a slouží ke kofinancování akce.
Účastníci obdrží program, ubytování, obědy, večeře, snídaně.
Storno poplatku je možné při nahlášení e-mailem nebo telefonicky do pátku 12.9. 2025. do 12h. Při pozdějším odhlášení nebo neúčasti se účastnický poplatek nevrací.
KONTAKT pro dotazy ohledně přihlašování:
Zuzana Míková, ČSOP Vlašim, vlasim@csop.cz, 734 588 416